top of page
AKADEMIA ZDROWIA

Pijawki ciekawostki

e-mail: pijawki .org@gmail.com

Tel. 790 731 253, 791 842 977       

PIJAWKI CIEKAWOSTKI

ZABIEG HIRUDOTERAPII W TERMOGRAFI MEDYCZNEJ

hirudoterapia w termografi

Uwalnianie od bólu kończyny dolnej za pomocą Hirudoterapii by Kawon Roman. Zobacz jaki wygląda proces leczenia pijawką lekarską widziany okiem kamery termowizyjnej.

https://www.facebook.com/uwolnieniodbolu/photos/pb.200228303672263.-2207520000.1478200339./340661436295615/?type=3&theater

kokony pijawki

PIJAWKI CIEKAWOSTKI

  • Pijawki są obojnakami (hermafrodytami), jednakże zapłodnienie u tych zwierząt może odbywać się jedynie krzyżowo z innym osobnikiem tego gatunku,

  • Zapłodnione jaja składane są w kokonach, które następnie są deponowane w wilgotnej glebie,

  • Wymiary kokonów wynoszą średnio 25 mm długości przy ok.17 mm szerokości i zawierają średnio 30 jaj, z których wylegaja się pijawki.

PIJAWKI KOSMETYKI

Ekstrakt śliny pijawki, suchy proszek z pijawki oraz wyciąg z zarodków pijawek  wykorzystywany jest jako  baza dla  kosmetyków produkowanych w Rosji, w International Medical Leech Center położonego w rejonie Moskwy. Biologicznie czynne substancje w kombinacji z polisacharydami, skrobią, różą chińska, mlekiem, witaminami A, B, F i C, oliwą z oliwek i innych składników regeneruje skórę, likwiduje zaburzenia pigmentacji, chroni skórę przed wpływami atmosferycznymi, spowalnia starzenie się skóry, sprawia, że  jest bardziej elastyczna i nawilżona.W Polsce pijawka lekarska jest po ścisłą ochroną dlatego wykonywanie produktów z jej użyciem jest zabronione. Pijawka lecznicza to nie tylko pijawka hirudo medicinalis ale również hirido verbana i hirudo orientalis.

        

 

                                         Pobieranie wydzieliny gruczołów ślinowych pijawki

 

PIJAWKI AMAZOŃSKIE (Haementeria ghilianii).

 

Pijawki amazońskie są prawdopodobnie największymi słodkowodnymi pijawkami na świecie. Osiągają długość  do  45 cm i mogą żyć do 20 lat.  Zamieszkują ujście Amazonki, na północ do Wenezueli i Gujany w podmokłych bagnach przybrzeżnych. Młode pijawki amazońskie atakują płazy, dorosłe osobniki atakują caimany, anakondy, kapibary i bydło. Z gruczołów ślinowych pijawki amazońskiej wykonywane są preparaty antyzakrzepowe.

 

                                                     Pijawki amazońskie i jej żądło.

 

PIJAWKI KOŃSKIE (Haemopis sanguisuga).

 

Pijawki końskie są największą pijawką żyjącą w Polsce. Nie są pasożytami tylko drapieżnikami, żywią się skąposzczetami, drobnymi mięczakami i larwami owadów. Osiągają długość 6–10 cm.

 

   

       Pijawki końskie

 

Grzbietowa strona pijawki końskiej jest jednolicie ciemna, bez wzorków. Spód ciała jest znacznie jaśniejszy niż wierzch, najczęściej żółto-szary. Zamieszkuje wody słodkowodne, brzegi strumieni, wolno płynących rzek, stawów, rozlewisk oraz jezior. Przeważnie przebywają na lądzie w pobliżu wody, zwłaszcza jeśli podłoże jest mocno wilgotne.

 

PIJAWKI W MUZEACH ŚWIATA

 

W muzeach całego świata można znaleźć naczynia do przechowywania pijawek z czasów  największej ich prosperity.  Poniżej datowane przez brytyjskiego znawcy porcelany na lata 1801-1834 oraz 1830 to 1859 wazy na pijawki.

 

 

 

 

 

 

 

Wazy na pijawki

 

Liczne ryciny w książkach oraz obrazy w muzeach również swiadczą o popularności tej metody leczenia w przeszłości.

 

 

Kobiety zbierające pijawki. Science Museum, Londyn.

 

W przeszłości pijawki zbierane były przez osoby brodzące w zbiornikach wodnych. Pijawki przysysały się do nóg, a następnie były zdejmowane i przetrzymywane w beczkach. Praca poławiaczy pijawek była bardzo dobrze płatna. Pijawki były używane w bardzo dużych ilościach, co spowodowało ich zupełny brak.

HANDEL PIWKAMI W KRAJACH DALEKIEGO WSCHODU I AZJI

 

W krajach dalekiego wschodu np. w Turcji , w Stambule pijawki sprzedawane są na ulicznych bazarach na kilogramy bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podobnie w Indiach.

ZABIEGI Z UŻYCIEM PIJAWKI  W INDIACH

 

W Indiach powszechnie stosowane są zabiegi z użyciem pijawki. Zabiegi wykonywane są na ulicach i podlega im masowo duża ilość osób. Oczywiście stawianie pijawki odbywa się bez zachowania podstawowych zasad higieny.

Pijawki uliczne przystawianie

pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
pijawki
bottom of page