
LECZENIE LARWAMI
LARWOTERAPIA
Larwoterapia - czyszczenie ran larwami
Larwoteraoia polega na:
-
oczyszczeniu rany z martwej tkanki – larwy wydzielają enzymy trawienne powodujące upłynnienie masy martwiczej dopiero ta płynna masa jest pożywieniem dla larw,
-
eliminacji bakterii znajdujących się w ranie,
-
zapoczątkowaniu procesu gojenia – ruchy larw stymulują powstawanie ziarniny oraz proces wytwarzania nowego nabłonka.
„Larwy to najmniejsi na świecie chirurdzy. W rzeczywistości są lepsze od chirurgów– są tańsze i pracują 24 godziny na dobę”. („Maggots are the world’s smallest surgeons. In fact they are better than surgeons – they are much cheaper and work 24 hours a day”. Profesor Andrew Boulton: University of Manchester).
ZABIEGI LARWOTERAPII WYKONUJEMY
RÓWNIEŻ W DOMU PACJENTA
LARWOTERAPIA to zastosowanie larw muchy Lucilia Illustris, Sericata i Phormia Regina (produktu biologicznego) do czynności chirurgicznych. (BIOCHIRURGIA).
LARWOTERAPIA:
wskazania:
-
owrzodzenia kończyn dolnych
-
rany w przebiegu cukrzycy – stopa cukrzycowa
-
rany odleżynowe
-
zainfekowane rany pooperacyjne
-
martwicze rany pourazowe
LARWOTERAPIA KRÓTKA HISTORIA
Leczenie larwami trudno gojących się ran było znane już od starożytności. Ten rodzaj terapii stosowali Aborygeni australijscy oraz Majowie.
Wojskowi chirurdzy z czasów Napoleona, wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych zauważyli, iż żołnierze, których rany zostały zasiedlone przez czerwie, mieli znacznie mniejszą zachorowalność i śmiertelność od pozostałych. Zauważyli również, że pewne gatunki muchówek niszczą tylko martwą tkankę, pozostawiając zdrowe fragmenty nienaruszone. Oceniono, iż larwy w jeden dzień lepiej oczyszczają ranę niż jakikolwiek dostępne wówczas środki.
William Baer przy Johns Hopkins University w Baltimore, w stanie Maryland, zastosował larwy na niegojące się rany pod koniec lat 20-tych XX w, zidentyfikował gatunki, wyhodował w laboratorium i wykorzystywał w leczeniu dzieci z zapaleniem szpiku i zakażeń tkanek miękkich. Wyniki swoich badań zaprezentował na konferencji chirurgicznej w 1929 roku.
Larwoterapia (MDT – Maggot Therapy) była pomyślnie stosowana w latach 30 XX w. ale niestety wyparta przez nowe antybiotyki i techniki chirurgiczne. Leczenie larwami sporadycznie wprowadzano w latach 70-tych i 80 -tych.
Pierwsze nowoczesne badania kliniczne zostały zapoczątkowane w 1989 roku w Centrum Medycznym Weteranów spraw w Long Beach, w Kalifornii oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Badania miały na celu porównanie larwoterapii z konwencjonalnym leczeniem przewlekłych odleżyn, owrzodzeń stóp cukrzycowych , owrzodzeń żylnych, ran pourazowych, itp. Wyniki tych badaniach wykazały, że MDT jest przydatnym, bezpiecznym i skutecznym narzędziem do leczenia niektórych rodzajów ran.
Obecnie larwoterapia - terapia larwami znów
wraca do łask. Głównie ze względu na nieskuteczność dotychczas stosowanych metod leczenia oraz gwałtownie rosnącą oporność drobnoustrojów na antybiotyki.
W 2004 roku, w oparciu o dane kliniczne i laboratoryjne US Food and Drug Administration (FDA) dopuścił larwy do obrotu w Stanach Zjednoczonych i leczenia nimi ciężko gojących się ran. Podobnie postąpił w lutym 2004 roku Brytyjski National Health Service (NHS). W Europie, Kanadzie i Japonii larwy klasyfikowane są jako leki lecznicze. W Niemczech, Wielkiej Brytanii zabiegi z użyciem larw są refundowane.

ZAGĘSZCZENIE KOLONII BAKTERYJNYCH PRZED I PO LARWOTERAPII
[1] Horobin AJ et al. Promotion of human dermal fibroblast migration, matrix remodelling and modification of fibroblast morphology within a novel 3D model by Lucilia sericata larval secretions; J Invest Dermatol.
2006; 126: 1410-8.

ZMIANA ŚREDNIEJ POWIERZCHNI TKANKI MARTWICZEJ W TERAPI LARWALNEJ I KONWENCJONALNEJ
[2] Sherman RA 2002 Maggot versus conservative debridement therapy for the treatment of pressure ulcers. Wound Repair Regen; 2002; 10(4): 208-14
KURSY HIRUDOTERAPII SPRZEDAŻ PIJAWEK ZABIEGI BADANIE ŻYWEJ KROPLI KRWI ANALIZA PIERWIASTKOWA WŁOSA