top of page
larwoterapia
larwoterapia

LARWOTERAPIA

LARWOTERAPIA

LARWOTERAPIA W LECZENIU 

TRUDNO GOJĄCYCH SIĘ RAN

larwy 2.png

LARWOTERAPIA

czyszczenie larwami ran z tkanki martwiczej

wskazania:

  • owrzodzenia kończyn dolnych

  • rany w przebiegu cukrzycy – stopa cukrzycowa

  • rany odleżynowe

  • zainfekowane rany pooperacyjne

  • martwicze rany pourazowe

„Larwy to najmniejsi na świecie chirurdzy. W rzeczywistości są lepsze od chirurgów– są tańsze i pracują 24 godziny na dobę”. („Maggots are the world’s smallest surgeons. In fact they are better than surgeons – they are much cheaper and work 24 hours a day”.

Profesor Andrew Boulton: University of Manchester).

ZABIEG LARWOTERAPII WYKONUJEMY PO ZAŁOŻENIU BUTA OZONOWEGO, KTÓRY NISZCZY BAKTERIE ORAZ WIRUSU W RANIE. UKRWIENIE RANY UZYSKUJEMY POPRZEZ ZABIEGI HIRUDOTERAPII.

ZABIEGI LARWOTERAPII WYKONUJEMY

RÓWNIEŻ W DOMU PACJENTA

LARWOTERAPIA to zastosowanie larw muchy Lucilia Illustris, Sericata i Phormia Regina (produktu biologicznego)  do czynności chirurgicznych. (BIOCHIRURGIA).

Larwoterapia polega na:

  • oczyszczeniu rany z martwej tkanki – larwy wydzielają enzymy trawienne powodujące upłynnienie masy martwiczej dopiero ta płynna masa jest pożywieniem dla larw,

  • eliminacji bakterii znajdujących się w ranie,

  • zapoczątkowaniu procesu gojenia – ruchy larw stymulują powstawanie ziarniny oraz proces wytwarzania nowego nabłonka.

LARWOTERAPIA KRÓTKA  HISTORIA

Leczenie larwami trudno gojących się ran było znane już od starożytności. Ten rodzaj terapii stosowali Aborygeni australijscy oraz Majowie.

 

Wojskowi chirurdzy z czasów Napoleona, wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych zauważyli, iż żołnierze, których rany zostały zasiedlone przez czerwie, mieli znacznie mniejszą zachorowalność i śmiertelność od pozostałych. Zauważyli również, że pewne gatunki muchówek niszczą tylko martwą tkankę, pozostawiając zdrowe fragmenty nienaruszone. Oceniono, iż larwy w jeden dzień lepiej oczyszczają ranę niż jakikolwiek dostępne wówczas środki.

William Baer przy Johns Hopkins University w Baltimore, w stanie Maryland,  zastosował  larwy na niegojące się rany pod koniec lat 20-tych XX w, zidentyfikował  gatunki, wyhodował w laboratorium i wykorzystywał w leczeniu  dzieci z zapaleniem szpiku i zakażeń tkanek miękkich. Wyniki swoich badań zaprezentował na konferencji chirurgicznej w 1929 roku.

 

Larwoterapia (MDT – Maggot Therapy) była pomyślnie stosowana  w latach 30 XX w. ale niestety wyparta przez nowe antybiotyki i techniki chirurgiczne. Leczenie larwami  sporadycznie  wprowadzano w  latach 70-tych i 80 -tych.

Pierwsze nowoczesne badania kliniczne zostały zapoczątkowane w 1989 roku w Centrum Medycznym Weteranów spraw w Long Beach, w Kalifornii oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Badania  miały na celu porównanie larwoterapii z konwencjonalnym leczeniem przewlekłych odleżyn, owrzodzeń stóp cukrzycowych , owrzodzeń żylnych, ran pourazowych, itp. Wyniki tych badaniach wykazały,  że MDT jest przydatnym, bezpiecznym i skutecznym   narzędziem do leczenia niektórych rodzajów ran.

W 2004 roku, w oparciu o dane kliniczne i laboratoryjne US Food and Drug Administration (FDA) dopuścił larwy do obrotu w Stanach Zjednoczonych i leczenia  nimi ciężko gojących się ran. Podobnie postąpił w lutym 2004 roku Brytyjski National Health Service (NHS). W Europie, Kanadzie i Japonii larwy klasyfikowane są jako leki lecznicze. W Niemczech,  Wielkiej Brytanii zabiegi z użyciem larw są refundowane.

Obecnie larwoterapia - terapia larwami znów wraca do łask. Głównie ze względu na nieskuteczność dotychczas stosowanych metod leczenia oraz gwałtownie rosnącą oporność drobnoustrojów na antybiotyki.

ZAGĘSZCZENIE KOLONII BAKTERYJNYCH PRZED I PO LARWOTERAPII

[1] Horobin AJ et al. Promotion of human dermal fibroblast migration, matrix remodelling and modification of fibroblast morphology within a novel 3D model by Lucilia sericata larval secretions; J Invest Dermatol.

2006; 126: 1410-8.

ZMIANA ŚREDNIEJ POWIERZCHNI TKANKI MARTWICZEJ W TERAPI LARWALNEJ I KONWENCJONALNEJ 

[2] Sherman RA 2002 Maggot versus conservative debridement therapy for the treatment of pressure ulcers. Wound Repair Regen; 2002; 10(4): 208-14

KURSY HIRUDOTERAPII   SPRZEDAŻ PIJAWEK   ZABIEGI   BADANIE ŻYWEJ KROPLI KRWI   LARWOTERAPIA

bottom of page