top of page
hirudoterapia

Hirudoterapia

e-mail: pijawki.org@gmail.com

tel. 790 731 253

          791 842 977

HIRUDOTERAPIA

ZASTOSOWANIE PIJAWEK DO CELÓW LECZNICZYCH

hirudoterapia

hIrudoterapia

hirudoterapia

„LEKARZU, LECZ JAKĄKOLWIEK METODĄ, BYLEBYŚ ULECZYŁ ..."                                                                          HIPOKRATES

Słowo hirudoterapia powstało z połączenia dwóch słów hurudo z łacin. pijawka oraz terapia. 

Hirudoterapia jest naturalną metodą leczenia szeregu schorzeń przy użyciu pijawki lekarskiej.

Hirudoterapia wykorzystuje wyłącznie pijawki lekarskie hodowane w warunkach laboratoryjnych.

Historia hirudoterapii sięga zamierzchłych czasów starożytności. Rozkwit jej popularności przypadał na XIX wiek, we Francji rocznie sprzedawano ponad 80 mln. sztuk.

HIRUDOTERAPIA stosowanie pijawki dla celów leczniczych była metodą  wykorzystywaną przez naszych przodków, nasi dziadkowie używali pijawki między innymi przy bólach różnego pochodzenia, stanach zapalnych, stosowali hirudoterapię nie mając dzisiejszej wiedzy o substancjach znajdujących się w jej ślinie  takich jak: hirudyna, bdelina, destabilaza oraz inne. Hirudoterapia wykorzystuje enzymy zawarte w ślinie pijawki (lecznicze enzymy w ślinie pijawki).

Hirudoterapia stosowana jest między innymi przy replantacjach kończyn.

Terapia pijawkami lekarskimi ( hirudoterapia ) znajduje się w Międzynarodowym Spisie Procedur Medycznych ICD-9. w Polsce ICD-9 PL (wersja 5.19) i posiada numer katalogowy 99.991 służących jako podstawa do rozliczeń z NFZ.

W 2004 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła pijawki do medycznych sposobów leczenia i zezwoliła na legalną dystrybucję pijawek.W Europie posiada status „produktu medycznego”.

PIJAWKI LECZNICZE dostępne na terenie Europy to: hirudo medicinalis, hirudo verbana.

-  HIRUDOTERAPIA

DLATEGO STAWIANIE PIJAWEK LEKARSKICH BYŁO, JEST I BĘDZIE JEDNYM Z EFEKTYWNYCH I ZNANYCH OD TYSIĄCLECI SPOSOBÓW LECZENIA

"TAJEMNICE HIRUDOTERAPII, CZYLI LECZENIE PIJAWKAMI"

"http://laboratoria.net/pl/artykul/12680.html


Streszczenie

Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia różnorodnych dolegliwości zdrowotnych przy użyciu pijawek. Pijawka poprzez regulację układu krążenia człowieka skutecznie leczy bądź wspomaga leczenie wielu chorób takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, endokrynologicznego, pokarmowego, moczowo-płciowego, oddechowego, kostno-stawowego, choroby dermatologiczne bądź neurologiczne.

Słowa kluczowe: hirudoterapia, leczenie pijawkami, pijawki, medycyna

 
WSTĘP

Hirudoterapia to stara, sprawdzona i nieszkodliwa metod leczenia pijawkami przeżywająca obecnie w świecie renesans. Znana jest ludzkości już od dawna, jednakże od niedawna hirudoterapia wraca do łask i jest uważana za alternatywną metodą leczenia dolegliwości i schorzeń.

Pijawki wykorzystywane są do leczenia już od czasów starożytnych. Pisano o nich na egipskich hieroglifach, w Biblii, w dziełach starożytnych rzymskich i greckich medyków. Intensywny rozwój medycyny w XX wieku stał się przyczyną ograniczenia stosowania tych organizmów, jednakże wyizolowanie hirudyny z gruczołów śluzowych pijawek, jak również innych cennych związków, spowodowało ponowne zainteresowanie tą starą metodą terapii [14 , 20].

...

TERAPEUTYCZNY EFEKT DZIAŁANIA SUBSTANCJI AKTYWNYCH WYDZIELINY ŚLINOWEJ PIJAWEK LEKARSKICH

Hirudoterapia nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, jednakże skutecznie leczy bądź wspomaga leczenie wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, krwiaki i zakrzepy, nadciśnienie niedociśnienie, choroby i bóle serca, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę niedokrwienną, wysoki cholesterol, choroby skóry, hemoroidy, rwę kulszową, żylaki, trudno gojące się rany, obrzęki powypadkowe, choroby płuc i oskrzeli, choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, alergie, procesy starzenia, choroby kobiece, bezpłodność, prostatę, impotencję, zapalenie korzonków nerwowych, udary, bóle stawów, choroby nerek, bóle kręgosłupa, agresję, histerię, nerwice, depresję, a nawet niektóre nowotwory. 

...

PODSUMOWANIE

Hirudoterapia jest całkowicie naturalną metodą leczenia wielu chorób. Związki zawarte w ślinie pijawek przenikają do organizmu człowieka i wywołują szereg zmian biochemicznych. Substancje te posiadają właściwości przeciwzakrzepowe, rozszerzające i uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, antybiotyczne, jak również regenerujące skórę i komórki nerwowe. Hirudoterapeuci zapewniają o skuteczności stosowania hirudoterapii w leczeniu bądź wspomaganiu leczenia wielu chorób. 

Hirudoterapia w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy czy Rosja traktowana jest jako przyjęta metoda leczenia stosowana przez lekarzy. Jednakże w świetle polskiego prawa ten sposób leczenia jest niekonwencjonalny.  

Autor: Monika Duszyńska

całość artykułu  Pijawki publikacje"

TECHNIKI 

HIRUDOTERAPIA

Współczesna hirudoterapia wykorzystuje ponad 20 technik, w oparciu o które prowadzi się leczenie z wykorzystaniem pijawki lekarskiej.  Są to:

 

  • Klasyczna hirudoterapia  - technika leczenia miejscowego, 

 

  • Hirudokompleksoterapia – technologia leczenia kompleksowego

 

  • Hirudohemoterapia – oddziaływanie poprzez system krwionośny człowieka. Technologia ta, wykorzystując odpowiednio usytuowane punkty oraz strefy na ciele człowieka, pozwala na szybkie wprowadzenie do krwiobiegu osoby poddającej się terapii niezbędnej ilości hirudozwiązków, które zaczną leczniczo oddziaływać na głęboko usytuowane, odpowiednie dla określonego schorzenia, organy wewnętrzne organizmu.

 

  • Hirudoenergoterapia – oddziaływanie na system energetyczny człowieka poprzez rozmieszczone na ciele centra energetyczne. Tą metodą można korygować zaburzenia w gospodarce energetycznej ciała ludzkiego, zanim spowodują one widoczne objawy fizyczne i ujawnią się w postaci konkretnej jednostki chorobowej.

 

  • Hirudorefleksoterapia – oddziaływanie na biologicznie aktywne (refleksyjne) punkty na ciele człowieka, te same, które wykorzystywane są w akupunkturze. 

 

  • Hirudoneuroterapia – oddziaływanie na system nerwowy pacjenta. Metoda ta, wymagająca bardzo szczegółowej wiedzy o układzie nerwowym, wykorzystuje możliwość oddziaływania (drażnienia) hirudozwiązkami produkowanymi przez pijawki na odpowiednie drogi lub włókna nerwowe,

  • Hirudoimmunoterapia – oddziaływanie bezpośrednie na układ limfatyczny człowieka. Wykorzystuje się tu możliwość stymulacji silnej odpowiedzi immunologicznej na bodźce oraz „oczyszczania” organizmu z czynników chorobotwórczych.

 

  • Hirudohemoimmunoterapia - świadome, kontrolowane zakażanie pacjenta żyjącym w symbiozie z pijawką mikroorganizmem Aeromonas veronii biotyp sobria oraz prowokowanie okresowego bardzo wysokiego, dochodzącego aż do 40 - 41oC wzrostu temperatury ciała pacjenta. Metoda ta stosowana musi być z wielką rozwagą i pod kontrolą lekarzy medycyny. 

 

  • Kąpiele energostymulujące – w których wykorzystuje się 10 do 15 wysuszonych oraz sproszkowanych pijawek lekarskich, dodawanych do wanny podczas kąpieli w wodzie o temperaturze 38 – 40oC.

  

  • Hirudoterapie hybrydowe – w których stosuje się maści i kremy zawierające dodatki wyciągów z pijawek lekarskich; pijawki lekarskie łącznie z terapią bańkową, filoterapią, apiterapią, larwoterapią i innymi przyrodoleczniczymi metodami leczenia.

hirudoterapia techniki
 HIRUDOTERAPIA

- 5 MITÓW

MIT NUMER 1. PIJAWKI - NOSICIELE CHORÓB ZAKAŹNYCH
Infekcja zakaźna osoby po zastosowaniu  pijawki lekarskiej jest niemożliwa z kilku powodów:
- pijawki hodowane są labratoryjnie
- mechanizm krwotoku występuje tylko w jednym kierunku
- enzymy znajdujące się w ślinie pijawki mają silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które zapobiegają wzrostowi patogennych bakterii;
- pijawki po zabiegu podlegają utylizacji
Pijawki posiadają w ślinie bakterie Areomonas, która może się uaktywnić w skrajnych przypadkach wyczerpania organizmu, należy zastosować antybiotyk.

 

MIT NUMER 2. CZĘSTE SESJE Z UŻYCIEM PIJAWKI MOGĄ PROWADZIĆ DO ROZWOJU ANEMII
Pijawki wypijają 5-15 ml krwi.  W przybliżeniu taka sama ilość krwi wypływa z rany pod wpływem hirudyny po sesji hirudoterapii . Przy.  5-7 pijawek osoba traci 50-200 ml krwi, która podczas normalnej pracy układu krwiotwórczego nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

 

MIT NUMER 3. UGRYZIENIE PIJAWKI JEST BARDZO BOLESNE
W ślinie pijawki lekarskiej zawarte są środki znieczulające, dzięki czemu ugryzienie jest bezbolesne.

 

MIT NUMER 4. WSZYSTKIE RODZAJE PIJAWEK SĄ LECZNICZE
Do celów medycznych stosuje się w Polsce i Europie trzy rodzaje pijawek:

Verban, Medicinalis, Orientalis
 

MIT NR 5. PIJAWKI LECZĄ WSZYSTKIE CHOROBY
Leczenie pijawkami jest przeciwwskazane w przypadku nowotworów złośliwych, hemofilii, skaz krwotocznych, zaburzeń krzepnięcia krwi, niskiego ciśnienia krwi, stanu ostrego po udarze i po zawale, a także w przypadku indywidualnej nietolerancji poszczególnych śliny pijawki.

hirudoterapia
bottom of page