top of page

-  HIRUDOTERAPIA

DLATEGO STAWIANIE PIJAWEK LEKARSKICH BYŁO, JEST I BĘDZIE JEDNYM Z EFEKTYWNYCH I ZNANYCH OD TYSIĄCLECI SPOSOBÓW LECZENIA

hIrudoterapia

hirudoterapia

„LEKARZU, LECZ JAKĄKOLWIEK METODĄ, BYLEBYŚ ULECZYŁ ..."                                                                          HIPOKRATES

Słowo hirudoterapia powstało z połączenia dwóch słów hurudo z łacin. pijawka oraz terapia. 

Hirudoterapia jest naturalną metodą leczenia szeregu schorzeń przy użyciu pijawki lekarskiej.

Hirudoterapia wykorzystuje wyłącznie pijawki lekarskie hodowane w warunkach laboratoryjnych.

Historia hirudoterapii sięga zamierzchłych czasów starożytności. Rozkwit jej popularności przypadał na XIX wiek, we Francji rocznie sprzedawano ponad 80 mln. sztuk.

HIRUDOTERAPIA stosowanie pijawki dla celów leczniczych była metodą  wykorzystywaną przez naszych przodków, nasi dziadkowie używali pijawki między innymi przy bólach różnego pochodzenia, stanach zapalnych, stosowali hirudoterapię nie mając dzisiejszej wiedzy o substancjach znajdujących się w jej ślinie  takich jak: hirudyna, bdelina, destabilaza oraz inne. Hirudoterapia wykorzystuje enzymy zawarte w ślinie pijawki (lecznicze enzymy w ślinie pijawki).

Hirudoterapia stosowana jest między innymi przy replantacjach kończyn.

Terapia pijawkami lekarskimi ( hirudoterapia ) znajduje się w Międzynarodowym Spisie Procedur Medycznych ICD-9. w Polsce ICD-9 PL (wersja 5.19) i posiada numer katalogowy 99.991 służących jako podstawa do rozliczeń z NFZ.

W 2004 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła pijawki do medycznych sposobów leczenia i zezwoliła na legalną dystrybucję pijawek.W Europie posiada status „produktu medycznego”.

PIJAWKI LECZNICZE dostępne na terenie Europy to: hirudo medicinalis, hirudo verbana.

hirudoterapia

Hirudoterapia

e-mail: pijawki.org@gmail.com

tel. 790 731 253

          791 842 977

HIRUDOTERAPIA

ZASTOSOWANIE PIJAWEK DO CELÓW LECZNICZYCH

hirudoterapia

"TAJEMNICE HIRUDOTERAPII, CZYLI LECZENIE PIJAWKAMI"

"http://laboratoria.net/pl/artykul/12680.html


Streszczenie

Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia różnorodnych dolegliwości zdrowotnych przy użyciu pijawek. Pijawka poprzez regulację układu krążenia człowieka skutecznie leczy bądź wspomaga leczenie wielu chorób takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, endokrynologicznego, pokarmowego, moczowo-płciowego, oddechowego, kostno-stawowego, choroby dermatologiczne bądź neurologiczne.

Słowa kluczowe: hirudoterapia, leczenie pijawkami, pijawki, medycyna

 
WSTĘP

Hirudoterapia to stara, sprawdzona i nieszkodliwa metod leczenia pijawkami przeżywająca obecnie w świecie renesans. Znana jest ludzkości już od dawna, jednakże od niedawna hirudoterapia wraca do łask i jest uważana za alternatywną metodą leczenia dolegliwości i schorzeń.

Pijawki wykorzystywane są do leczenia już od czasów starożytnych. Pisano o nich na egipskich hieroglifach, w Biblii, w dziełach starożytnych rzymskich i greckich medyków. Intensywny rozwój medycyny w XX wieku stał się przyczyną ograniczenia stosowania tych organizmów, jednakże wyizolowanie hirudyny z gruczołów śluzowych pijawek, jak również innych cennych związków, spowodowało ponowne zainteresowanie tą starą metodą terapii [14 , 20].

...

TERAPEUTYCZNY EFEKT DZIAŁANIA SUBSTANCJI AKTYWNYCH WYDZIELINY ŚLINOWEJ PIJAWEK LEKARSKICH

Hirudoterapia nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, jednakże skutecznie leczy bądź wspomaga leczenie wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, krwiaki i zakrzepy, nadciśnienie niedociśnienie, choroby i bóle serca, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę niedokrwienną, wysoki cholesterol, choroby skóry, hemoroidy, rwę kulszową, żylaki, trudno gojące się rany, obrzęki powypadkowe, choroby płuc i oskrzeli, choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, alergie, procesy starzenia, choroby kobiece, bezpłodność, prostatę, impotencję, zapalenie korzonków nerwowych, udary, bóle stawów, choroby nerek, bóle kręgosłupa, agresję, histerię, nerwice, depresję, a nawet niektóre nowotwory. 

...

PODSUMOWANIE

Hirudoterapia jest całkowicie naturalną metodą leczenia wielu chorób. Związki zawarte w ślinie pijawek przenikają do organizmu człowieka i wywołują szereg zmian biochemicznych. Substancje te posiadają właściwości przeciwzakrzepowe, rozszerzające i uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, antybiotyczne, jak również regenerujące skórę i komórki nerwowe. Hirudoterapeuci zapewniają o skuteczności stosowania hirudoterapii w leczeniu bądź wspomaganiu leczenia wielu chorób. 

Hirudoterapia w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy czy Rosja traktowana jest jako przyjęta metoda leczenia stosowana przez lekarzy. Jednakże w świetle polskiego prawa ten sposób leczenia jest niekonwencjonalny.  

Autor: Monika Duszyńska

całość artykułu  Pijawki publikacje"

TECHNIKI 

HIRUDOTERAPIA

Współczesna hirudoterapia wykorzystuje ponad 20 technik, w oparciu o które prowadzi się leczenie z wykorzystaniem pijawki lekarskiej.  Są to:

 

  • Klasyczna hirudoterapia  - technika leczenia miejscowego, 

 

  • Hirudokompleksoterapia – technologia leczenia kompleksowego

 

  • Hirudohemoterapia – oddziaływanie poprzez system krwionośny człowieka. Technologia ta, wykorzystując odpowiednio usytuowane punkty oraz strefy na ciele człowieka, pozwala na szybkie wprowadzenie do krwiobiegu osoby poddającej się terapii niezbędnej ilości hirudozwiązków, które zaczną leczniczo oddziaływać na głęboko usytuowane, odpowiednie dla określonego schorzenia, organy wewnętrzne organizmu.

 

  • Hirudoenergoterapia – oddziaływanie na system energetyczny człowieka poprzez rozmieszczone na ciele centra energetyczne. Tą metodą można korygować zaburzenia w gospodarce energetycznej ciała ludzkiego, zanim spowodują one widoczne objawy fizyczne i ujawnią się w postaci konkretnej jednostki chorobowej.

 

  • Hirudorefleksoterapia – oddziaływanie na biologicznie aktywne (refleksyjne) punkty na ciele człowieka, te same, które wykorzystywane są w akupunkturze. 

 

  • Hirudoneuroterapia – oddziaływanie na system nerwowy pacjenta. Metoda ta, wymagająca bardzo szczegółowej wiedzy o układzie nerwowym, wykorzystuje możliwość oddziaływania (drażnienia) hirudozwiązkami produkowanymi przez pijawki na odpowiednie drogi lub włókna nerwowe,

  • Hirudoimmunoterapia – oddziaływanie bezpośrednie na układ limfatyczny człowieka. Wykorzystuje się tu możliwość stymulacji silnej odpowiedzi immunologicznej na bodźce oraz „oczyszczania” organizmu z czynników chorobotwórczych.

 

  • Hirudohemoimmunoterapia - świadome, kontrolowane zakażanie pacjenta żyjącym w symbiozie z pijawką mikroorganizmem Aeromonas veronii biotyp sobria oraz prowokowanie okresowego bardzo wysokiego, dochodzącego aż do 40 - 41oC wzrostu temperatury ciała pacjenta. Metoda ta stosowana musi być z wielką rozwagą i pod kontrolą lekarzy medycyny. 

 

  • Kąpiele energostymulujące – w których wykorzystuje się 10 do 15 wysuszonych oraz sproszkowanych pijawek lekarskich, dodawanych do wanny podczas kąpieli w wodzie o temperaturze 38 – 40oC.

  

  • Hirudoterapie hybrydowe – w których stosuje się maści i kremy zawierające dodatki wyciągów z pijawek lekarskich; pijawki lekarskie łącznie z terapią bańkową, filoterapią, apiterapią, larwoterapią i innymi przyrodoleczniczymi metodami leczenia.

hirudoterapia techniki
hirudoterapia mity
 HIRUDOTERAPIA

- 5 MITÓW

MIT NUMER 1. PIJAWKI - NOSICIELE CHORÓB ZAKAŹNYCH
Infekcja zakaźna osoby po zastosowaniu  pijawki lekarskiej jest niemożliwa z kilku powodów:
- pijawki hodowane są labratoryjnie
- mechanizm krwotoku występuje tylko w jednym kierunku
- enzymy znajdujące się w ślinie pijawki mają silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które zapobiegają wzrostowi patogennych bakterii;
- pijawki po zabiegu podlegają utylizacji
Pijawki posiadają w ślinie bakterie Areomonas, która może się uaktywnić w skrajnych przypadkach wyczerpania organizmu, należy zastosować antybiotyk.

 

MIT NUMER 2. CZĘSTE SESJE Z UŻYCIEM PIJAWKI MOGĄ PROWADZIĆ DO ROZWOJU ANEMII
Pijawki wypijają 5-15 ml krwi.  W przybliżeniu taka sama ilość krwi wypływa z rany pod wpływem hirudyny po sesji hirudoterapii . Przy.  5-7 pijawek osoba traci 50-200 ml krwi, która podczas normalnej pracy układu krwiotwórczego nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

 

MIT NUMER 3. UGRYZIENIE PIJAWKI JEST BARDZO BOLESNE
W ślinie pijawki lekarskiej zawarte są środki znieczulające, dzięki czemu ugryzienie jest bezbolesne.

 

MIT NUMER 4. WSZYSTKIE RODZAJE PIJAWEK SĄ LECZNICZE
Do celów medycznych stosuje się w Polsce i Europie trzy rodzaje pijawek:

Verban, Medicinalis, Orientalis
 

MIT NR 5. PIJAWKI LECZĄ WSZYSTKIE CHOROBY
Leczenie pijawkami jest przeciwwskazane w przypadku nowotworów złośliwych, hemofilii, skaz krwotocznych, zaburzeń krzepnięcia krwi, niskiego ciśnienia krwi, stanu ostrego po udarze i po zawale, a także w przypadku indywidualnej nietolerancji poszczególnych śliny pijawki.

MIEJSCA PRZYSTAWIANIA PIJAWEK

HIRUDOTERAPIA

HIRUDOTERAPIA - PUNKTY PRZYSTAWIANIA PIJAWEK 

 dla wybranych jednostek chorobowych

HIRUDOTERAPIA - Hemoroidy , żylaki odbytu (łac. varices haemorrhoidales; ang. hemorrhoids), hemoroidy, guzki krwawnicze – poszerzone, często nabrzmiałe żyły splotu odbytniczego. Hemoroidy są konsekwencją niewydolności żylnej, która może być spowodowana czynnikami genetycznymi lub stylem życia. 

                

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

 HIRUDOTERAPIA - Okolice zakończenia kości ogonowej, krzyża, spojenia łonowego,  2-8 pijawek 1-2 razy w tygodniu

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

 HIRUDOTERAPIA - Okolice podbrzusza, krzyża, kości guzicznej, tułowia, wątroby, 2-8 pijawek 1-2 razy w tygodniu

HIRUDOTERAPIA - Nadciśnienie tętnicze, choroba nadciśnieniowa, (ang.) hipertensja (łac. hypertonia arterialis, niekiedy stosowane skróty HA i AH) – przewlekła choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi zarówno skurczowym (górnym), jak i rozkurczowym (dolnym).

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

 HIRUDOTERAPIA - Okolice małżowiny usznej, krzyża, tyłu szyi, wątroby, nerek, na linii środkowej pleców. 2-8 pijawek 1-2 razy tygodniowo, 5-8 zabiegów.

HIRUDOTERAPIA - Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) – stan, w którym nieprawidłowa struktura lub funkcjonowanie serca upośledza zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Do częstych przyczyn niewydolności serca należą: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie.

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

Hirudoterapia - Okolice serca, krzyża, kości, wątroby, barków. W zależności od stanu zdrowia pacjenta 3-6 pijawek, 7-12 zabiegów

HIRUDOTERAPIA - Choroba niedokrwienna serca – (ChNS; łac. morbus ischaemicus cordis, MIC; ang. ischaemic heart disease, IHD) – zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze, co doprowadza do niedotlenienia zwanego również niewydolnością wieńcową.

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

HIRUDOTERAPIA - Okolice serca. 2-8 pijawek, 1-2 razy w tygodniu, do 10 zabiegów.

HIRUDOTERAPIA - Astma oskrzelowa

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

 HIRUDOTERAPIA - Okolice płuc, krzyża, wątroby,  żołądka, miedzy łopatkami,  

2-6 pijawek, 1 razy w tygodniu, do 9 zabiegów.

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

HIRUDOTERAPIA - Okolice spojenia łonowego, podbrzusza, kości guzicznej, krzyża, środkowej linii tułowia. 3-5 pijawek, 1-2 razy w tygodniu, 7-10 zabiegów.

HIRUDOTERAPIA - Migrena – powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Migrena trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Występuje światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy (osmofobia), występują też nudności i wymioty.

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

HIRUDOTERAPIA - Okolice szyi, kości guzicznej, krzyża, wzdłuż kręgosłupa, za małżowiną uszną, wyrostka sutkowatego. 3-8 pijawek, 1-2 razy w tygodniu, 7-10 zabiegów.

HIRUDOTERAPIA - Zapalenie zatok przynosowych (łac. sinusitis paranasales) to stan zapalny zatok przynosowych, wynik infekcji wirusowej i bakteryjnej, w przebiegu której dochodzi do zajęcia zatok.

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

 HIRUDOTERAPIA - Okolice szyi, wyrostka sutkowatego, czoła wzdłuż linii włosów,  za małżowiną uszną. 2-6 pijawek, 1-2 razy w tygodniu, 3-7 zabiegów.

HIRUDOTERAPIA - Artroza

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

HIRUDOTERAPIA -  Okolice stawów 4-8 pijawek, 1 razy w tygodniu

HIRUDOTERAPIA - Choroby reumatyczne (reumatyzm) – grupa chorób charakteryzujących się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, spowodowanymi najczęściej reakcją autoimmunologiczną. Grupa chorób reumatycznych objawia się często zmianami chorobowymi w stawach i kościach, dając objawy bólowe i w skrajnych przypadkach ograniczenie ruchomości stawów, aż do całkowitego ich usztywnienia.

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

HIRUDOTERAPIA -  Okolice żył (nigdy nie stawiamy pijawek na żyły), kości guzicznej. 4-8 pijawek, 1 razy w tygodniu, 5-8

HIRUDOTERAPIA - Żylaki

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA

HIRUDOTERAPIA - Okolice kręgu T11, miejscowo okolice stawów. 3-8 pijawek,

HIRUDOTERAPIA UWAGA: przed przystawieniem pijawek należy przyjrzeć się przedmiotowemu miejscu w celu zlokalizowania żył, które omijamy przy zabiegu hirudoterapii, pacjent przed zabiegiem nie może używać kosmetyków zapachowych, maści leczniczych itp.

HIRUDOTERAPIA W LECZENIU USZKODZEŃ NARZĄDU RUCHU

 

HIRUDOTERAPIA - Zwichnięcie i skręcenie stawu kolanowego i skokowego

Zwichnięcie – uszkodzenie, w którym dochodzi do chwilowej bądź trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowite wyciągnięcie z niej kości. W wyniku urazów mięśni i stawów zwykle pojawia się krwiak. Krwiaki trudno resorbujące się są jednym z podstawowych wskazań do hirudoterapii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HIRUDOTERAPIA - Pijawki przystawiamy w okolicach stawu skokowego,

3-6 pijawek, co 4 do 7 dni, 3-5 zabiegów

HIRUDOTERAPIA - Zapalenie ścięgna rzepki („kolano skoczka”)

Występuje u osób uprawiających sporty wymagające nagłego przyspieszania i wykonywania skoków (biegi, tenis, siatkówka, koszykówka, piłka nożna). Ból występuje w przedniej części kolana i jest zlokalizowany w okolicy dolnego bieguna rzepki lub guzowatości piszczeli. Ból występuje przed podjęciem, podczas, lub po aktywności fizycznej, w zależności od stopnia urazu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       HIRUDOTERAPIA - pijawki przystawiamy do kolana 3–4 pijawki, co 4 do 7 dni, 3–7 zabiegów.

HIRUDOTERAPIA - Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa jest typowym urazem biegacza. Najczęstszymi dolegliwościami związanymi ze ścięgnem Achillesa są: zapalenie ścięgna i ościęgna, zapalenie kaletki głębokiej ścięgna Achillesa oraz zerwanie ścięgna. Ścięgno może ulec zapaleniu w wyniku powtarzających się obciążeń lub przy niektórych stanach chorobowych (np. podagra). Najczęściej uszkodzenie ścięgna występuje u sportowców (biegaczy, ludzi uprawiających gimnastykę i aerobik, skok wzwyż).

                   HIRUDOTERAPIA - przystawiamy 6 pijawek, co 7 dni, 3–5 zabiegów.

HIRUDOTERAPIA - Zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej, czyli tzw. łokieć tenisisty jest jednym z najczęstszych problemów dotyczących stawu łokciowego. Za przyczynę dolegliwości uznaje się zapalenie ścięgna mięśnia krótkiego prostownika nadgarstka, które przyczepia się do bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Powodem zmian zapalnych w ścięgnie może być nagły uraz lub wielokrotne, monotypowe ruchy przedramienia, które wywołują mikropęknięcia włókien ścięgna, prowadząc do jego przekrwienia, co w rezultacie wywołuje ból. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              HIRUDOTERAPIA - Przystawiamy 3–5 pijawek, co 7 dni.

HIRUDOTERAPIA - Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, czyli tzw. łokieć golfisty, oszczepnika – jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych bocznie w stosunku do stawu łokciowego, związany najczęściej z uszkodzeniem przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka. Do uszkodzenia przyczepów najczęściej doprowadzają mikrourazy w wyniku zespołu przeciążeniowego wskutek powtarzalnych ruchów nadgarstka wbrew oporowi, takich jak gra w golfa, rzucanie np. piłką baseballową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                   

                             HIRUDOTERAPIA - Przystawiamy 3-5 pijawek, co 7 dni.

HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA ZWICHNIĘCIE STAWU SKOKOWEGO
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA ŁOKIEĆ TENISISTY
HIRUDOTERAPIA
HIRUDOTERAPIA ŁOKIEĆ GOLFISTY
hirudoterapia hemoroidy
hirudoterapia w weterynarii
hirudoterapia
hirudoterapia prostata
hirudoterapoa nadciśnienie tętnicze
hirudoterapia niewydolność serca
hirudoterapia choroba niedokrwienna
hirudoterapia astma
hirudoterapia choroby narządów płciowych
hirudoterapia migrena
hirudoterapia zapalenie zatok
hirudoterapia artoza
hirudoterapia żylaki
hirudoterapia choroby reumatyczne
hirudoterapia urazy sportowe

W WETERYNARII

HIRUDOTERAPIA

Hirudoterapia u zwierząt, jej wskazania i przeciwwskazania są takie jak w przypadku leczenia ludzi. Hirudoterapia z powodzeniem stosowana jest w wielu dolegliwościach zarówno u małych jak i dużych zwierząt. Przed zabiegiem nie stosuje się żadnych substancji znieczulających zwierzęta. Sam zabieg wykonywany jest w sposób taki jak u człowieka i trwa około 30 – 60 min.  

Zalecenia do stosowania:

HIRUDOTERAPIA psy

  • dysplazja stawów biodrowych,

  • egzema,

  • zapalenie ucha,

  • rany pooperacyjne, zwłaszcza po kastracji

  • zapalenie sutka,

  • zapalenie spojówek,

  • stany zapalne kręgosłupa,

  • zapalenie stawów,

  • ropnie i czyraki,

  • rany pourazowe,

  • krwiak,i

  • zapalenie żył,

HIRUDOTERAPIA koty

  • obrażenia wynikające z ugryzień i podrapań

  • urazy kręgosłupa,

  • ropnie i czyraki

  • egzema,

  • zapalenie ucha środkowego,

  • zapalenie ucha,

  • rany pooperacyjne, zwłaszcza po kastracji

  • zapalenie sutka,

  • czerwienica prawdziwa,

  • zapalenie spojówek,

  • krwiaki,       

HIRUDOTERAPIA konie

  • zapalenie okostnej,

  • zapalenie stawów,

  • koński ochwatu,

  • koński podotrochlosis,

  • egzemy,

  • obrażenia wynikające z ugryzień i kopnięć,

  • krwiaki,

  • kopnięcia lub urazy gryźć,

  • ropnie i czyraki,

  • zapalenia wymienia,

  • zapalenie jądra i napletka,

  • zapalenie węzłów chłonnych

bottom of page