top of page
AKADEMIA ZDROWIA

e-mail: pijawki.org@gmail.com

tel. 790 731 253

          791 842 977

AKUPUNKTURA PIJAWKĄ

Punkty akupunkturowe to niewielkie miejsca na ciele, gdzie umiejscowione jest skupisko energii, które po stymulacji igłą,pijawką lub masażem może przywrócić równowagę ustrojową i prawidłowy przepływ energetyczny. Akupunktura pijawką stymuluje poszczególne punktów i ma to ma różne działanie, zależne od położenia względem meridianów, czyli kanałów przepływu energii, biegnących wzdłuż górnych i dolnych kończyn i po powierzchni ciała. Punktów związanych z meridianami jest kilkaset. Poniżej przedstawiamy przebieg merydianów. 

AKUPUNKTURA PIJAWKĄ

Akupunktura pijawką polega na stymulacji  punktów na ciele, pobudzaniu receptorów sensorycznych przenoszących impulsy do  przysadki mózgowej i podwzgórza. Problem przy używaniu igieł jest precyzyjna lokalizacja punktów akupunkturowych, który przy stosowaniu pijawek staje się minimalny ze względu na obszar jej działania. Pijawki działają w okręgu o promieniu 3 cm  od miejsca przyssania, dlatego idealnie nadają się do stymulacji danego punktu akupunkturowego. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to iż równolegle do stymulacji danego punktu wtłaczają do naszego krwiobiegu  swoje nieocenione związki, które tak naprawdę doprowadzają nasz organizm do równowagi tzw, homeostazy, tym samy działając na wszystkie nasze narządy umożliwiając im właściwe funkcjonowanie. Poniżej przedstawione obrazy z kamery termowizyjnej pokazują stymulację punktu akupunkturowego pijawką przyłożoną w jego okolicy (pijawka umiejscowiona w środku).  

akupunktura pijawką

Akupunktura pijawką w kamerze termowizyjnej

Uwalnianie od bólu kończyny dolnej za pomocą Hirudoterapii by Kawon Roman. Pijawki lekarskie - proces leczenia widziany okiem kamery termowizyjnej.

https://www.facebook.com/uwolnieniodbolu/photos/pb.200228303672263.-2207520000.1478200339./340661436295615/?type=3&theater

AKUPUNKTURA PIJAWKĄ

PRZEBIEG  MERYDIANÓW

meridian śledziony/trzustki

meridian pęcherza moczowego

MERIDIAN ŚLEDZIONY/TRZUSTKI - akupunktura pijawką

Z fizjologicznego punktu widzenia trzustka kontroluje proces odżywiania organizmu, ponieważ jej wydzieliny pomagają trawić białka, tłuszcze i skrobię - podstawowe składniki pokarmowe.
Według Chińczyków "śledziona zarządza krwią" - pomaga w tworzeniu krwi i kontroluje jej prawidłowy przepływ - dlatego wpływa na menstruację, niszczy zużyte krwinki czerwone i tworzy przeciwciała, które zabijają bakterie, zwiększając w ten sposób odporność organizmu na infekcje. Kolejną ważną funkcją meridiana śledziony jest przetwarzanie płynów. Klasycy medycyny twierdzą, że obrzęk (opuchlizna z powodu nagromadzenia nadmiernej ilości płynów) związany jest ze śledzioną (która "puchnie" z tego samego powodu).

 

MERIDIAN PĘCHERZA MOCZOWEGO - akupunktura pijawką

Związek między meridianami nerek i pęcherza jest jednym z najbardziej oczywistych - meridian pęcherza moczowego odgrywa istotną rolę w procesie stymulacji i regulacji pracy nerek.
Funkcjonowanie pęcherza moczowego polega na zbieraniu i wydalaniu moczu produkowanego przez nerki. Pęcherz moczowy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wszelkie zaburzenia w pracy pęcherza moczowego prowadzą do zatrucia organizmu i ogromnego osłabienia.Meridian pęcherza wywiera ogromny wpływ na rdzeń kręgowy i nerwy, dlatego masaż jego punktów reflektorycznych usuwa wszelkie napięcia wzdłuż linii kręgosłupa.
 

meridian jelita grubego

meridian jelita cienkiego

MERIDIAN JELITA GRUBEGO - akupunktura pijawką

Jelito grube stanowi dolny odcinek przewodu pokarmowego; odpowiada za transport, przetwarzanie i wydalanie niepotrzebnych organizmowi metabolitów i własnych produktów (żółć, nabłonek). Zaburzenie procesu wydalania powoduje zatrucie całego organizmu, dlatego często towarzyszy mu otępienie umysłowe. W Nei Ching jelito grube opisane zostało jako sprawca ewolucji i zmian oraz integralny element dobrej kondycji psychofizycznej całego ciała. Niezwykle istotną rolę w procesie podtrzymania takiego stanu odgrywa wydalanie substancji resztkowych. Jeżeli nie są one skutecznie usuwane, organizm musi walczyć z ich nadmierną ilością - prowadzi to do powstania dysharmonii w całym ciele. Brak równowagi w jelicie grubym może powodować bóle w jamie brzusznej, biegunkę, zatwardzenia, wzdęcia, obrzmienia, trądzik, czyraki, bóle głowy oraz katar.
 

MERIDIAN JELITA CIENKIEGO - akupunktura pijawką

Meridian jelita cienkiego nadzoruje proces oddzielania "czystego" od "nieczystego" - kontynuuje rozpoczęty w żołądku proces trawienia i wchłaniania pokarmu. Jego zadaniem jest wchłanianie, dlatego prawidłowy przebieg procesu ma istotny wpływ na odżywienie oragnizmu i sprawność umysłu.
Praca jelita cienkiego oddziałuje zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio na funkcjonowanie jelita grubego. Jelito cienkie kontroluje również stosunek płynów do substancji stałych w stolcu - część z nich resorbuje na użytek organizmu, resztę "przeznacza" do wydalenia, przesuwając wraz z resztkami pokarmu stałego do jelita grubego.
Proces "sortowania", podczas którego zatrzymywane jest to, co dla ciała wartościowe, toczy się na wszystkich poziomach fizjologicznych i psychicznych - wartościowe pomysły, pozytywne emocje i myśli odddzielane są od "śmieci". Jeżeli proces ten nie przebiega prawidłowo, mogą pojawić się oznaki "bałaganu", np. problemy ze słuchem (niemożność odróżniania dźwięków)...

 

meridian nerek

meridian potrójnego ogrzewacza

MERIDIAN NERKI - akupunktura pijawką
Nerki odpowiadają za stężenie płynów w organizmie - przepływ płynów umożliwia zbieranie zbędnych resztek pokarmowych i wydalanie ich w moczu. Przez nerki przepływają olbrzymie ilości krwi, ulegając oczyszczeniu. Jeżeli proces oczyszczania krwi zostanie zaburzony, może dojść do wzrostu ciśnienia lub do nadciśnienia; organizm może również magazynować toksyczne substancje, które zaczynają go zatruwać.

MERIDIAN POTRÓJNEGO OGRZEWACZA - akupunktura pijawką
Meridian potrójnego ogrzewacza współpracuje z meridianem układu krążenia. Nie jest związany z żadnym narządem, jednak starożytni Chińczycy głęboko wierzyli, że wszystkie narządy organizmu są przez niego chronione, a sam meridian kontroluje temperaturę organizmu.
Podział na trzy "ogrzewacze" jest zgodny z podziałem tułowia: górny ogrzewacz odpowiada jamie klatki piersiowej, środkowy jamie brzusznej, a dolny - jamie miednicy.
Do ich zadań należą:
•    regulacja autonomicznego układu nerwowego oraz serca i narządów jamy brzusznej,

     szczególnie w ich reakcjach na emocje;
•    kontrola przysadki mózgowej;
•    regulacja temperatury ciała, apetytu i pragnienia;
•    kontrola emocji i nastrojów - stanów przyjemności i niezadowolenia.

meridian osierdzia

meridian woreczka żółciowego

MERIDIAN OSIERDZIA - akupunktura pijawką
Meridian osierdzia jest ściśle związany z meridianem potrójnego ogrzewacza - obydwa pełnią funkcje zapobiegawcze. Osierdzie chroni serce, a potrójny ogrzewacz - dziewięć pozostałych meridianów. Stan jednego wpływa na stan drugiego; jeżeli potrójny ogrzewacz zostanie wytrącony ze stanu równowagi, narządy nie są prawidłowo odżywiane i "buntują się" przeciwko sercu. Jeżeli osierdzie ulegnie osłabieniu, zaatakowane zostanie serce, a odżywianie w potrójnym ogrzewaczu stanie się mniej skutecznie.
Zasadniczą funkcją meridianu osierdzia jest ochrona serca - pod względem fizycznym oraz energetycznym. Osierdzie jest włóknistym workiem, otaczającym delikatnie zwilżoną płynem surowiczym membranę, zapobiegającą powstawaniu tarć podczas bicia serca. Stres i szok docierają najpierw do osierdzia - jeśli jest zdrowe, nie przenikają dalej, do serca.

MERIDIAN PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO - akupunktura pijawką

Według starożytnych, na stan wszystkich narządów wewnętrznych wpływa energia pęcherzyka żółciowego, różni się on bowiem od innych narządów jamistych tym, że one transportują substancje "nieczyste" lub obce - pokarm, płyny i ich resztki, natomiast pęcherzyk żółciowy transportuje wyłącznie "czyste" płyny, magazynując i zagęszczając żółć.
Meridian pęcherzyka żółciowego jest jednym z najbardziej rozbudowanych. Przecina prawie całe ciało (z wyjątkiem kończyn górnych). Wędruje zygzakowatą linią wokół głowy w taki sposób, że w chwili stresu lub napięcia działa jak imadło; z tego właśnie powodu odgrywa niezwykle istotną rolę w terapii bólów głowy i napięć karku.
Według Nei Ching pęcherzyk żółciowy odpowiada za proces podejmowania decyzji - gniew i szybkie decyzje mogą powodować nagromadzenie w nim nadmiaru energii chi, a nieumiejętność podejmowania decyzji może być oznaką dysharmonii pęcherzyka i jego osłabienia.

 

meridian żołądka

meridian wątroby

MERIDIAN ŻOŁĄDKA - akupunktura pijawką
Funkcje i czynności żołądka oraz śledziony są ze sobą ściśle powiązane. Żołądek kontroluje proces trawienia - otrzymuje pokarm, zbiera go i podaje "czystą" energię pokarmową śledzionie, która przekształca ją w surowiec dla chi i krwi. Jeżeli żołądek nie otrzyma i nie przetrawi pokarmu, śledziona nie będzie mogła przekazać go dalej. Meridiany żołądka i śledziony są od siebie zależne. Zgodnie z chińską filozofią, żołądek jest związany z odczuwaniem apetytu, trawieniem i transportem pokarmu i płynów, ale decydujące znaczenie dla transportu pokarmu i spożycia energii ma partner żołądka, czyli śledziona/trzustka. Te dwa meridiany - należące do elementu ziemi - współpracują przy utrzymaniu organizmu w stanie równowagi ściślej niż jakiekolwiek inne. Według wschodnich terapeutów pojawienie się jakichkolwiek zaburzeń w samym żołądku natychmiast wpłynie na stan innych narządów. Jeżeli żołądek zostanie wytrącony ze stanu równowagi, ani pokarm fizyczny, ani psychiczny nie zostanie prawidłowo przetworzony. Nadmierna utrata energii - letarg, osłabienie i wyniszczenie - stanowią sygnały, że funkcjonowanie tego niezwykle ważnego narządu zostało zaburzone.

MERIDIAN WĄTROBY - akupunktura pijawką

Wątroba stanowi centrum procesu metabolicznego. Nie tylko wydziela żółć, syntetyzuje białka, neutralizuje toksyny i reguluje stężenie cukru we krwi, ale również magazynuje glikogen (skrobię), zmienia go z powrotem w glukozę (cukier) i wydziela w razie zwiększonego zapotrzebowania. Ponieważ mózg nie magazynuje cukrów, prawidłowe gospodarowanie cukrami przez wątrobę jest niezwykle ważne. Chińczycy przypisywali prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby istotną rolę w procesie świadomego i nieświadomego myślenia.
Meridian wątroby pomaga kontrolować działanie systemu nerwowego i wpływa na powstawanie zaburzeń o podłożu psychicznym. Motywacja do działania, dobre samopoczucie i rodzaj temperamentu związane są z równowagą (lub jej brakiem) wzdłuż tego właśnie meridianu.

 

meridian serca

meridian płuc

MERIDIAN SERCA - akupunktura pijawką

Meridian serca związany jest z meridianem jelita cienkiego. 
Klasycy medycyny twierdzą, że "serce zarządza krwią i naczyniami krwionośnymi" - reguluje przepływ krwi. Jeśli funkcjonuje prawidłowo, krew krąży bez przeszkód. Gdy serce jest silne, ciało jest zdrowe, a emocje prawidłowe; jeżeli jest słabe - uszkodzone zostaną wszystkie pozostałe meridiany.
Często mówi się, że serce rządzi duchem. Jeśli więc krew i chi są w sercu w stanie harmonii, duch jest odżywiony, a człowiek reaguje prawidłowo na bodźce pochodzące z zewnątrz. Jeżeli jednak harmonia ta zostanie zachwiana, mogą pojawić się takie objawy, jak bezsenność, nadmierne "marzycielstwo", zaburzenia pamięci, histeria, nielogiczne zachowania, obłęd i delirium.

 

MERIDIAN PŁUC - akupunktura pijawką
Płuca i jelito grube kontrolują procesy wydalania: płuca - dwutlenku węgla, jelito - resztek stałych. Meridiany te są ze sobą spokrewnione, dlatego jeden może oddziaływać na drugi (na przykład dolegliwościom klatki piersiowej mogą towarzyszyć zaparcia, a zaparciom dolegliwości klatki piersiowej). Płuca są odpowiedzialne za oddychanie, pobieranie energii chi z powietrza i za regulowanie jej poziomu w ciele. Zdrowe płuca i regularny oddech świadczą o tym, że chi bez przeszkód krąży po ciele. Brak równowagi powoduje wystąpienie astmy, kaszlu i różnych form zastoju krwi w klatce piersiowej. Oddychanie wpływa na wszystkie czynności organizmu, m.in. na przepływ krwi. O płucach mówi się, że są narządem "delikatnym", ponieważ najbardziej ze wszystkich organów wewnętrznych podatne są na wpływy czynników środowiskowych.

AKUPUNKTURA PIJAWKĄ 

W KAMERZE TERMOWIZYJNEJ

Silny ból kończyn dolnych spowodowany zmianami miażdżycowymi lub cukrzycą. Zobacz jak podczas zabiegu akupunktury poprawiamy ukrwienie chorej kończyny. Proces leczenia rozpoczyna się już w pierwszych sekundach zabiegu. Po kilku minutach pacjent odczuwa znaczącą redukcje swoich dolegliwości.

https://www.facebook.com/uwolnieniodbolu/photos/a.200276323667461.1073741828.200228303672263/309381589423600/?type=3&theater

AKUPUNKTURA PIJAWKĄ 

PUNKTY AKUPUNKTUROWE

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych punktów akupunkturowych. Punkty te, odpowiadają za najczęściej występujące dolegliwości i choroby. 

akupunktura pijawką

Główny punkt przeciwbólowy . Stosowany w zespołach bólowych. Działanie wzmacniające, odtruwające, anty-nerwicowe, przeciwzapalne, pobudzające odporność organizmu. Często stosowany przy chorobach lokujących się w górnej połowie ciała. Punkt leży na grzbiecie dłoni, między kciukiem, a palcem wskazującym, w połowie II kości śródręcza po stronie promieniowej, przy przywiedzeniu kciuka do palca wskazującego. Akupunktura pijawką.

akupunktura pijawką

Główny punkt ginekologiczny. Stosowany w zaburzeniach miesiączkowania, krwawieniach macicznych, bezpłodności i innych dolegliwościach ginekologicznych. U mężczyzn zalecany w zaburzeniach seksualnych. Punkt leży na przyśrodkowej powierzchni podudzia, na tylnej krawędzi kości piszczelowej. Akupunktura pijawką.

akupunktura pijawką

Punkt źródłowy wątroby. Stosowany w bólach w okolicy wątroby, nudnościach, w bólach głowy,  zawrotach głowy, chorobach kobiecych. Jest to punkt antystresowy, działający rozluźniająco na mięśnie prążkowane. Punkt leży na grzbiecie stopy, pomiędzy I i II kością śródstopia, 1 cun dośrodkowo od fałdu skórnego międzypalcowego. Akupunktura pijawką.

akupunktura pijawką

Pałac pracy. Znajduje zastosowanie przy nadciśnieniu tętniczy, trudności połykania, miażdżycy, ograniczonym ruchu stawów rąk, łuszczycy, drażliwości, stanach depresyjnych. Punkt znajduje się w środku dłoni, w środku linii, jaką tworzą zgięte palce środkowy i wskazujący „między III i IV kością śródręcza. Akupunktura pijawką.

akupunktura pijawką

Klucz do karku i potylicy. Punkt znajduje zastosowanie w bólach głowy, karku i pleców, neurologii, laryngologii, chorobach serca i układu krążenia, zaburzeniach psychicznych, niektórych chorobach zakaźnych, chorobach gorączkowych. Punkt leży w górnej części karku, poniżej kości potylicznej, w zagłębieniu pomiędzy mięśniem mostkowo – sutkowo - obojczykowym i czworobocznym. Akupunktura pijawką.

akupunktura pijawką

Morze energii. Zastosowanie w chorobach nerologicznych, przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, laryngologii, chorobach układu oddechowego, serca, układu krążenia, przy zaburzeniach psychicznych, chorobach gorączkowych, w zaburzeniach cyklu miesiączkowego, zaburzeniach seksualnych u mężczyzn, w stanach przewlekłego zmęczenia i wyczerpania. Punkt leży na brzuchu, na linii środkowej przedniej, 1½ cuna poniżej pępka. Akupunktura pijawką.

Duży kręg. Stosowany przy bólach w karku i plecach, napięciu mięśni szyi, bólach  barku, głowy, zaburzeniach krążenia  śródczaszkowego, kaszlu, astmy, krwotoku z nosa,  zaburzeniach hormonalnych. Punkt znajduje się pomiędzy ościstymi wyrostkami 7-kręgu szyjnego i 1- kręgu piersiowego. Akupunktura pijawką.

akupunktura pijawką

Brama życia. Stosuje się  przy  bólach głowy, bólach pleców, biegunce, hemoroidach, impotencji, nietrzymaniu moczu, zaburzeniach snu i innych stanach zapalnych. Punkt znajduje się pomiędzy 2 i 3 kręgiem odcinka lędźwiowego. Akupunktura pijawką.

bottom of page